Pandemi Dönemi Beslenme Önerileri

Pandemi Dönemi Beslenme Önerileri

Pandemi Dönemi Beslenme Önerileri

Dünya genelinde görülen yeni tip korona virüs hastalığı (COVID-19) nedeniyle ülkemiz zor bir dönemden geçmektedir. Bu dönemi sağlıklı ve dengeli beslenerek geçirmek hem güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmamıza hem de vücut ağırlığındaki istenmeyen değişikliklerin önüne geçmemize yardımcı olacaktır. Bu konuda Avrupa Enteral ve Parenteral Derneği (ESPEN)’nin sağlık profesyonellerine yönelik yayınladığı kılavuz (https://www.espen.org) ve Türkiye Diyetisyenler Derneği’nin hem halka hem de diyetisyenlere yönelik önerileri bulunmaktadır (http://www.tdd.org.tr) .

  • Sebze ve meyve tüketiminin yeterli olmasına dikkat edilmelidir. Sağlıklı bireylerin günde en az 2 porsiyon sebze ile 3 porsiyon meyve tüketmesi önerilmektedir. Sebze ve meyveler vitamin, mineral ve posa için önemli kaynaklardır. Bunun yanı sıra antioksidan vitaminlerden de zengin olması bağışıklık sisteminin desteklenmesi açısından önemlidir.
  • Karantinada döneminde çabuk bozulacak sebze ve meyveler yerine daha dayanıklı yada henüz tam olgunlaşmamış ürünler tercih edilmelidir. Büyük miktarlarda alınan sebzelerin pişirme öncesi yada sonrasında buzlukta saklanması tüketilmeden bozulup çöpe atılmasının önüne geçecektir.
  • Taze meyve tüketimine de özen gösterilmesi ve özellikle mevsim meyvelerinden C vitamini içeriği yüksek turunçgillerin yeterli miktarda tüketilmesi önemlidir. Meyve ve sebzelerin buzdolabında, bozulma riski olan kısımların dondurularak veya konserve yapılarak saklanması oluşacak gıda atıklarının önüne geçilmesine yardımcı olacaktır.
  •  Bu dönemde yeterli ve kaliteli protein alımına özen gösterilmelidir. Özelikle bağışıklık sisteminin fonksiyonları için kaliteli protein alımı önemlidir. Bu nedenle günlük yumurta, süt, yoğurt ve peynir tüketimine dikkat edilmelidir. Yumurta, UHT süt ve peynir uygun koşullarda uzun süre saklanabilmektedir.
  • Kaliteli protein kaynaklarından bir diğeri ise balıktır. Aynı gruptaki et ve et ürünlerine göre daha düşük enerji içeriğine sahip olan bu besini haftada en az 2 kere tüketilmesi gerekmektedir. Karantina nedeni ile tazesinin bulunmadığı durumlarda dondurulmuş yada konserve balıklar tercih edilmelidir.
  •  Kurubaklagiller hem protein içeriği yüksek hem de muhafazası kolay olduğu için karantina döneminde günlük tüketilmesi uygudur. Kurubaklagiller protein, posa, vitamin ve mineral açısından zengin önemli bir besin grubudur. Haşlama suyunun atılmadan yemek yapılması vitamin kaybını en aza indirecektir.
  • Günlük su tüketimine özen gösterilmelidir. Evde fazla zaman geçirilen bu günlerde hareket azlığı nedeni ile su tüketimi unutulmaktadır. Ancak düzenli çalışan bir metabolizma için günde 8-10 bardak (1,5-2 litre) su tüketilmesi önemlidir.
  • Karantina sebebiyle evde kalınan bu günlerde istenmeyen ağırlık artışlarının da önüne geçilmesi için sağlıklı ve dengeli beslenmeye özen gösterilmelidir. Şeker ve şekerli yiyecek ve içecekler, hamur işi ürünler, yağ ve tuz içeriği işlenmiş et ürünleri, ambalajlı aşırı tuz, yağ veya şeker içeren yiyeceklerden (hazır cips, bisküvi, çikolata vb) uzak durulmalıdır.

Kaynak: https://www.ankara.edu.tr/wp-content/uploads/sites/6/2020/04/COVID-19-beslenme-onerileri.pdf