Bağışıklık Sistemi Nedir?

Bağışıklık Sistemi Nedir?

Bağışıklık Sistemi Nedir?

Pandemi dönemi ile birlikte adını daha da sık duyduğumuz bir hal aldı bağışıklık sistemi. Bağışıklığımızı güçlü tutalım, senin bağışıklığın düşükmüş gibi terimleri son zamanlarda daha sık kullanır olduk. Peki nedir bu bağışıklık sistemi?

Bağışıklık (immünite), başta enfeksiyon hastalıkları olmak üzere hastalığa direnci tanımlar.

Bağışıklık sistemi ise enfeksiyonlara direnci sağlayan molekül-hücre ve dokular topluluğudur. Bu sistemin miroorganizma gibi vücuda yabancı olan moleküllere karşı ortaya koyduğu koordine reaksiyona "bağışık yanıt" denir.

İmmün sistemin görevi vücuda yabancı olan molekülleri tanımak ve onları yok etmektir.

Üç önemli görevi; Enfeksiyon etkenlerine direnç, yabancı antijenlere karşı savunma, tümör gelişimine dirençtir.  

İnsan vücudu, bakterilere, virüslere ve diğer yabancı maddelere karşı pek çok farklı mekanizma ile koruma sağlar. Bağışıklık sistemi iki şekilde oluşur:

  • 1. Doğal bağışıklık,
  • 2. Kazanılmış bağışıklıktır.

İlk savunma merkezimiz doğal bağışıklık sistemimizdir. Kazanılmış bağışıklık da ya hastalığı geçirip yada aşı olarak bağışıklık kazanılmış olur ve vücutta o hastalığı karşı antikor üretilmiş olur. Kazanılmış bağışıklık sisteminin bir belleği vardır ve hastalığa (antijene) özgü bir savunma sistemi varıdr.

Doğal bağışıklık sistemi ise ilk savunma merkezidir ve doğumdan itibaren savunma sistemini oluşturur. Yani sürekli duyduğumuz "bağışıklık sistemini güçlü tutalım", "bağışıklık sistemini güçlendirmek için ne yapmalıyız?" diye okuduğumuz yazılar, araştırmalar hep doğal bağışıklık sistemi için söylenmiş oluyor.

Peki doğal bağışıklık sistemimizi güçlü tutmak için ne yapmamız gerekiyor?

  • Düzenli ve kaliteli bir uyku,
  • Sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenmek,
  • Antioksidan kapasitesi yüksek besinlerle beslenmek,
  • Düzenli fiziksel aktivite.

 Güçlü bir bağışıklıkla, sağlıklı güzel günlere...